Datum:1. září 1841 – 30. září 1841
Místo: Liberec, Hlavní škola
Pořadatel:Krasoumná jednota, Adolf Burian, Jacob Ginzel, Anton Hollub, Johann Miksch
Autoři koncepce:Adolf Burian, Jacob Ginzel, Anton Hollub, Johann Miksch
Od 1. do 30. září 1841 proběhla v Liberci pravděpodobně úplně první samostatná umělecká výstava, kterou je zde možné doložit. Jak vyplývá z dobové novinové zprávy, na její organizaci se podíleli místní umělci a přátelé umění a jejím smyslem bylo „formování vkusu a povznesení uměleckého cítění v tomto zde doposud málo známém směru“ [T. U. 1841]. Výstava se konala v kreslířském sále místní Hlavní školy (Hauptschule, dnešní střední zdravotnická škola u kostela sv. Antonína Velikého). K výstavě vydaný katalog a dvě novinové zprávy nám umožňují její rekonstrukci a srovnání s podobně koncipovanými přehlídkami probíhajícími v té době v Praze.
Výstava představila 178 děl a v katalogu byla rozdělena do třech hlavních oddílů. Prvních třicet položek autorů pocházejících z různých míst Čech uváděl s katalogovým číslem 1 Mužský portrét (Arciděkan) od Jacoba Ginzela, kterého považujeme za jednoho z hlavních organizátorů přehlídky. Následoval výběr čtrnácti maleb získaných z loterie Krasoumné jednoty, které doplnilo devět spolkových grafických listů. Poslední oddíl byl sestaven z olejů, akvarelů, architektonických skic a dalších drobných prací. Tři ženy byly zastoupeny výšivkami, což byly artefakty vystavované běžně i v Praze. Přibližně dvě třetiny vystavených prací pocházely od místních autorů, u ostatních je uvedena Praha, případně jiná města Čech. Hlavním rozdílem k přehlídkám Krasoumné jednoty pořádaným v Praze byl především důraz kladený na prezentaci autorů spojených s regionem.
Nejdražším dílem byl olej malíře Beckera z Düsseldorfu Modlící se děti v lese (272 zlatých), následovaný Venkovskou kaplí na břehu řeky Carla Ferdinanda Dahla (382 zlatých). Obě malby byly v Praze k vidění už o rok dříve na výstavě Společnosti vlasteneckých přátel umění. Z domácích autorů byl nejdražší položkou olej Josefa Hellicha Galilei ve vězení s prodejní cenou 250 zlatých. Na druhé straně je v katalogu řada prací označena jako kopie podle Correggia, Raffaela, Dürera, Karla Škréty, Františka Tkadlíka, malířů Beckera, Würbse, Rubense či Waldmüllera a dalších. Jejich prodejní ceny se pohybovaly v řádech jednotek, maximálně desítek zlatých. Velký prostor byl vyčleněn prezentaci místních autorů: Josefu Führichovi, Gustavu Kratzmannovi, otci a synům Ginzelům. Řadu regionálních autorů uvedených v katalogu není možné dnes identifikovat. Námětově byla velká pozornost věnována žánru a figurálním kompozicím či náboženským tématům. Jacob Ginzel představil řadu biedermeierských portrétů dokládajících ambice vzmáhající se vrstvy místních měšťanů. Pozornost recenzenta T. U. si získal rozměrný olej Josefa Führicha Lesní odpočinutí – Madona se sv. Adélou a sv. Františkem z roku 1835, dnes ve sbírkách vídeňského Belvederu. Dílo, zapůjčené majitelem textilní manufaktury Franzem Siegmundem, i dnes zaujme brokátovou látkou za zády Madony, která je zjevným atributem sebevědomí a podnikatelských aktivit místních textiláků třicátých let 19. století.
Jedním z realizovaných záměrů výstavy bylo vytvoření nadace pro žáky kreslení liberecké reálky. Prostředky pro její zajištění byly získány z výnosu celé akce – tedy vstupného a pravděpodobně i prodeje děl. Zároveň je výstava důležitým dokladem rozšiřování působnosti Krasoumné jednoty mimo Prahu. Možnost uspořádat uměleckou přehlídku mimo hlavní zemské centrum byla podmíněna množstvím akcií, jejichž výnos byl z části využíván na akvizice děl následně slosovaných mezi své členy. V Liberci a okolí se jich již kolem roku 1840 podařilo shromáždit více než 100. Mezi první drobné akcionáře Krasoumné jednoty patřila řada měšťanů z Liberce, Frýdlantu, Raspenavy, Nového Města nebo Chrastavy, mezi nimi, soudě podle jmen, majitelé větších či menších textilních a dalších průmyslových podniků či manufaktur. Vyšší počet akcií vlastnil Kristián Kryštof Clam-Gallas. Díky tomu se dařilo pořádat v Liberci umělecké výstavy ještě i v následujících letech.
Anna Habánová
T. U. 1841: T. U., Correspondenz aus Böhmen, Bohemia, ein Unterhaltungsblatt XIV, 1841, č. 106, 3. 9., s. 4.
Gail, Wilhelm
Gareis
Ginzel, Franz
Ginzel, Hubert
Ginzel, Jacob
Ginzel, Katharina
Kandler, Wilhelm
Keil
Kittel
Klinger
Klöbel, Anna
Klöbel, F.
Klofetz
Knöchel, Anton
Köhler
Kratzmann, Gustav
Krumpiegel
Kutschera
Machek, Antonín
Mai, Anna
Mai, Fanny
Mánes, Antonín
Mánes, Václav
Max, Emanuel